Któż jest młodzieniec? - strzelcem był w borze.
A kto dziewczyna? – ja nie wiem.
(Świtezianka A. Mickiewicz z tomu Ballady i romanse)
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która propaguje znajomość literatury narodowej. Obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, a sama akcja została zapoczątkowana w 2012 roku. Świętujemy zatem jej 10-lecie.
Rok 2022 ogłoszono rokiem polskiego romantyzmu w związku z tym, że w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę romantyzmu w Polsce.
Od 3. września na rynkach, placach, w bibliotekach oraz instytucjach kultury w całej Polsce odczytywane są obszerne fragmenty tego dzieła oraz organizowane różnorodne inicjatywy i wydarzenia.
Dzisiaj również i my, społeczność szkolna 33, przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Pani wicedyrektor szkoły Diana Koczorowska rozpoczęła szkolne czytanie manifestem polskiego romantyzmu – fragmentem ballady Romantyczność. Krzyś z klasy 5a zadziwił wszystkich recytacją z pamięci całej ballady pt. Pani Twardowska. Członkowie Szkolnego Koła Teatralnego 33 bliżej sceny wspólnie z publicznością przeczytali fragmenty utworu Świteź, następnie z podziałem na role odczytali Świteziankę i Powrót taty. Reprezentanci publiczności zgłosili się do czytania ballady pt. Pierwiosnek, a wśród nich aktorską odwagą wykazała się Pola
z klasy 1b.
Wszystkim gratulujemy kultury słuchania i czytelniczego zaangażowania.
Uroczystość Narodowego Czytania w 33 przygotowali członkowie Szkolnego Koła Teatralnego 33 bliżej sceny, panie nauczycielki: języka polskiego, biblioteki szkolnej
i plastyki.