Napis Katyń 1940

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

81 lat temu na konferencji prasowej Niemcy podali informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok kilku tysięcy polskich oficerów.

Jak się później okazało, funkcjonariusze NKWD z rozkazu Józefa Stalina, wiosną 1940 roku wymordowali ponad dwadzieścia tysięcy polskich jeńców: wojskowych, duchownych, policjantów, lekarzy, adwokatów, członków Korpusu Ochrony Pogranicza.

Zostali oni pochowani w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Prawda o tym wydarzeniu była przez kilkadziesiąt lat ukrywana. W polskiej szkole nie można było o tym mówić.

Dopiero w latach 90. Rosjanie przyznali się do popełnienia tej zbrodni.

Nasza szkolna społeczność włączyła się po raz pierwszy w obchody tego dnia.

Uczniowie przygotowali akademię o zbrodni katyńskiej.

Aktorzy przybliżyli uczniom klas siódmych i ósmych tematykę Katynia.

Na koniec wszyscy obecni minutą ciszy uczcili zamordowanych w Katyniu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Akademia, przygotowana przez panie: Urszulę Banatowską, Justynę Samuś i Luizę Sobczyk, to piękny przykład pamięci historycznej naszej szkolnej społeczności.

Pamięć o przeszłości jest czymś niezwykle istotnym.

Nasz wielki rodak, Józef Piłsudski, powiedział „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłość”.

Dlatego pamiętajmy!!!

Osoby podczas akademii