Uczniowie klas 0-3 uczcili w szkole odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Z dumą odśpiewali Hymn, słowami piosenki wyznali miłość do Ojczyzny,

a uczniowie z klasy 0 z przejęciem zatańczyli taniec narodowy "Kujawiak".

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

W 1795 roku w wyniku ostatniego rozbioru, dokonanego przez Rosję, Prusy i Austrię, nasze Państwo zniknęło z mapy politycznej świata na 123 lata.

W wyniku I wojny światowej, w czasie której nasi trzej zaborcy stanęli przeciwko sobie, Polska uzyskała niepodległość. Za niepodległością naszego kraju jako pierwszy opowiedział się prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson, który w swoim programie pokojowym w styczniu 1918 r. tak pisał

o przyszłości Polski:

Stworzenie niepodległego  na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.

11 Listopada 1918 roku w wagonie kolejowym niedaleko Paryża rząd niemiecki podpisał akt kapitulacji. Tego dnia oficjalnie zakończyła się I wojna światowa.
Koniec I wojny światowej, dla nas Polaków, oznaczał nowy początek. Polacy już od października 1918 roku tworzyli zalążki władzy państwowej, m.in. Polską Komisję Likwidacyjną w Krakowie.

10 listopada 1918 roku do Warszawy z niemieckiego więzienia w Magdeburgu przybył Józef Piłsudski. Dzień później, czyli 11 listopada Józefowi Piłsudskiemu podporządkowała się Rada Regencyjna (organ władzy

w Królestwie Polskim), przekazując mu naczelne dowództwo nad tworzącą się armią.

Radomianie jako pierwsi odzyskali niepodległość

Kiedy w 1918 r. gasły wojenne działania, a wojska państw centralnych opuszczały okupowane ziemie byłego Królestwa Polskiego, w różnych jego miejscach Polacy spontanicznie ogłaszali niezależność. Tworzono komórkowe zarządy miast, oczekując rychłej organizacji państwa. Podobna sytuacja miała miejsce w ogarniętych chaosem Austro-Węgrzech. Tu i ówdzie proklamowano „republiki” i „rzeczypospolite”. Ostrowiec Wielkopolski, Tarnobrzeg, Zakopane i... Radom. Tak jest, Radom też swoją republikę miał i, jak się okazuje, była ona jednym z pierwszych zalążków polskiego państwa epoki nowoczesnej. Już 2 listopada pamiętnego roku 1918 grupa patriotów naszego miasta powołała do życia tzw. Republikę Radomską. Na jej czele stanął tzw. Komitet Pięciu, który tworzyli: Stanisław Kelles-Krauz, Aleksy Rżewski, Jan Wigura, Wacław Dębowski i Roman Szczawiński. Sprawnie zorganizowała ona roboty publiczne i aprowizację porządkując miasto po wojennym zamieszaniu. Republika powołała własne wojsko i milicję. Komitet Pięciu zapowiadał organizację Polski republikańskiej, której prawo wprowadzi równouprawnienie polityczne płci i mniejszości narodowych. Republika Radomska zakończyła swoją działalność 7 listopada - po ustanowieniu w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, podporządkowując się jego decyzjom.

Radomianie świętujący odzyskanie niepodległości

Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada 2020 roku będziemy obchodzili 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji ukazującej 123 lata zmagań Polaków w trudnej drodze do odzyskania wolności oraz wysłuchania wiersza Wisławy Szymborskiej ,,Gawęda o miłości ziemi ojczystej” w wykonaniu Michaliny Kuny z klasy 7 a.

Prezentację można pobrać klikając tu.

Deklaracja dostępności - kliknij tu