Dla tych

którzy odeszli w nieznany świat,

płomień na wietrze

kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów

pod cmentarnym murem

i niebo jesienne

u góry. (Joanna Kulmowa - W Zaduszki)

Cmentarze nazywane bywają wdzięcznie „ogrodami pamięci”, „przedsionkami raju”, dość przerażająco „miastami umarłych” bądź neutralnie – nekropoliami, miejscami pochówku. Są dla wielu osób ważne na co dzień, dla innych tylko w listopadowe święto. Wiele jest też pojedynczych mogił „poukrywanych” w lasach, niszczejących bądź takich, po których nie ma już śladu… Pozostaje jednak pamięć.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną wirtualnie spacerowaliśmy po zabytkowych cmentarzach w Polsce. Sądziliśmy, że na cmentarze chodzimy głównie z powodu naszych zmarłych bliskich. Zwróciliśmy jednak też uwagę, że wiele nekropolii w Polsce odznacza się wyjątkowym klimatem, historią, architekturą. Dlatego zapraszamy do wspólnego spaceru i zadumy – oto nasze prezentacje multimedialne.

Zuzia, Rafał, Lena i Ola - uczniowie klasy 5a.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanych przez uczniów

Prezentacja 1 - kliknij tu.

Prezentacja 2 - kliknij tu.

Prezentacja 3 - kliknij tu.

Prezentacja 4 - kliknij tu.

Deklaracja dostępności - kliknij tu