Dawno, dawno temu, za górami, za lasami … - tymi słowami zaczyna się wiele bajek. W świetlicy szkolnej często czytamy bajki.

W ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy” przeprowadziliśmy cykl zajęć pod wspólnym tytułem „Siła bajek”.

Podczas jednych z nich, dzieci wysłuchały nietypowych bajek, których bohaterami były emocje.

Po wysłuchaniu bajek rozmawialiśmy na temat emocji, zastanawialiśmy się: czym są?, jak je nazywać?, kiedy nam towarzyszą?. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: Czy są naszymi sprzymierzeńcami czy wrogami? Dzieci odgrywały scenki dramowe, w których przedstawiały jak zachowałyby się w sytuacjach, w których znaleźli się bohaterowie bajek. Prezentowały swoje sposoby radzenia sobie z emocjami, zarówno tymi „chcianymi”, jak i „nielubianymi”. Następnie świetnie się bawiły podczas układania puzzli przedstawiających twarze wyrażające różne uczucia. Każde dziecko wykonało papierową postać obrazującą poszczególne emocje i opowiedziało historyjkę związaną ze swoim bohaterem.

Dzieci z całą mocą stwierdziły, że wszelkie uczucia towarzyszą nam na co dzień i odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu – wskazują nam choćby to, co jest dla nas dobre, a co już niekoniecznie. Trafnie zauważyły, że jedne emocje bywają przelotne, inne z kolei towarzyszą nam przez zdecydowanie dłuższy czas. Dlatego też, tak bardzo ważne jest, aby nauczyć się je rozpoznawać, nazywać i radzić sobie z nimi w różnych sytuacjach życiowych.

wychowawcy świetlicy

Deklaracja dostępności - kliknij tu