– edukacyjny projekt czytelniczy dla uczniów klas VII w PSP Nr 33 w Radomiu im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu.
Sprawozdanie z realizacji projektu napisane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Radomiu.
W 2023 roku przypadła 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
W 2024 Romuald Traugutt, ostatni dyktator Powstania Styczniowego został ustanowiony przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej jednym z patronów roku.
„Rok 1863 na Ziemi Radomskiej" to edukacyjny projekt czytelniczy przygotowany przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu dla uczniów klas siódmych PSP Nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu.
Celem tego projektu było uczczenie 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 roku oraz 160 rocznicy śmierci Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora tego powstania.
Inauguracja projektu miała miejsce 31 maja 2023 roku w Sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, gdzie odbyło się spotkanie z Panami: Pawłem Marcem – rekonstruktorem i nauczycielem historii w II LO w Radomiu, i Mariuszem Królem - kustoszem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, biorący udział w projekcie.
Pan Paweł Marzec opowiadał o przebiegu działań powstańczych na ziemi radomskiej a także przybliżył sylwetki powstańców: Karola Kality de Brenzenheim, ps. „Rębajło" i Zygmunta Chmieleńskiego.
Pan Mariusz Król wprowadził nas w arkana historii 72 Pułku Piechoty im. Płk. Dionizego Czachowskiego, stacjonującego w okresie II Rzeczypospolitej w Radomiu oraz Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu.
Spotkaniu z Panami Pawłem Marcem i Mariuszem Królem, towarzyszyła przygotowana w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu wystawa książek tematycznie związanych z Powstaniem Styczniowym 1863 roku.
Przygotowane przez pracowników Biblioteki wystawy poświęcone miejscom w Radomiu związanym z Powstaniem Styczniowym oraz weteranom powstania spoczywającym na Cmentarzu przy ul. B. Limanowskiego zostały wypożyczone do PSP Nr 33 w Radomiu i były prezentowane uczniom klas VII na lekcjach historii.
W październiku 2023 r. nauczycielka historii z PSP Nr 33 w Radomiu Pani Urszula Banatowska, z przedstawicielami klas siódmych, udała się na Cmentarz przy ul. Limanowskiego w Radomiu, do mogił powstańczych, trasą ścieżki edukacyjnej „Powstanie Styczniowe”.
W grudniu 2023 roku, Pani Bożena Jeżmańska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, przeprowadziła cykl lekcji w klasach siódmych PSP Nr 33, poświęconych przebiegowi działań powstańczych na ziemi radomskiej.
W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną w Królestwie Polskim w przededniu wybuchu Powstania Styczniowego, samodzielnie ocenili szanse na sukces powstania, rozwiązali quiz wiedzy o XIX-wiecznym Radomiu oraz poznali przebieg Powstania Styczniowego na ziemi radomskiej.
Jednym z etapów realizacji projektu edukacyjnego „Rok 1863 na Ziemi Radomskiej”, było wyjście do kina uczniów klas siódmych, na film pt. „Powstaniec 1863”.
Przekazane informacje uczniowie wykorzystali do wykonania prezentacji multimedialnej, mającej podsumować zdobyta wiedzę w ramach projektu edukacyjnego.
Na zakończenie projektu autorzy najlepiej wykonanych prezentacji zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez Dyrekcję Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, nauczyciele zaangażowani w projekt otrzymali podziękowania a wszyscy uczniowie bawili się w bibliotecznych pokojach zagadek.
Projekt edukacyjny „Rok 1863 na Ziemi Radomskiej” nie mógłby zostać zrealizowany bez zgody dyrekcji PSP Nr 33 w Radomiu, w osobie Pana Andrzeja Tomczyka, któremu serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.