Dzieci w strojach postaci bajkowych

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone corocznie 27 marca.

Tegoroczne obchody nie były jednak tak radosnym świętem.

Świadczą o tym orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022: światowe oraz ? polskie.

Pierwsze napisał amerykański reżyser operowy i teatralny Peter Sellars.

Podsumowuje sytuację, w jakiej znalazł się świat: (?) żyjemy na krawędzi czasu.

Redakcje mediów nie radzą sobie z tym, czego doświadczamy (?)

To dla nas czas na głębokie odświeżenie umysłu, zmysłów, wyobraźni, a także naszych historii i naszych przyszłości.

Ta praca nie może być wykonywana samotnie i w odosobnieniu.

Teatr jest zaproszeniem do wykonania tej pracy wspólnie. ( Przełożył Arkadiusz Majewski)

Zaś Międzynarodowy Instytut Teatralny ? stworzenie polskiego wariantu orędzia powierzył w tym roku reżyserce teatralnej, od nowego sezonu dyrektorce Teatru Dramatycznego w Warszawie, Monice Strzępce, która podkreśla:

To jest orędzie na czas wojny, która trwa, i na czas pokoju, który nadejdzie.

Orędzie dla teatru, jaki znamy i dla tego, jaki stworzymy.

Orędzie dla świata, który musimy zmienić, by go ocalić.

To jest przesłanie ostatecznie zredagowane w tych dniach, po zbombardowaniu Teatru Dramatycznego w Mariupolu.

W myśl słów tegorocznego orędzia:

Teatr to sztuka doświadczania grupa Szkolnego Koła Teatralnego 33 bliżej sceny zaprezentowała w klasach 3 ? 8 happening teatralny.

Charakteryzował się on bezpośredniością, otwartością formy, ale i elementami improwizacji.

Szkolni artyści osiągnęli zamierzone cele: zaskoczyli, zaciekawili, a niekiedy nawet włączyli publiczność do zabawy.

Edyta Okomska

Uczniowie strojach postaci bajkowych