Uczniowie na wycieczce

Ambicji, i to mocnej ambicji, nigdy tym młodym ludziom nie brakowało.

(Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec)

Na ostatniej prostej…

Klasy ósme podjęły wyzwanie pod hasłem Na ostatniej prostej, czyli jak efektywnie przygotować się do egzaminu na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Jednym z zamierzeń 33dniowego planu powtórek do egzaminu  była zaplanowana przez wychowawczynie klas 8a i 8b wycieczka Śladami bohaterów Kamieni na szaniec.

W realizacji zamierzenia wsparli nas chętni uczniowie z klas 7a, 7b, 7c pod opieką p. A. Zakrzewskiej i p. J. Czupryna.

Relacja uczestników  wyprawy:

W słoneczny piątkowy dzień, 26 kwietnia wspólnie wyruszyliśmy na wycieczkę szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec. Pierwszym punktem było złożenie hołdu w miejscu spoczynku autora książki oraz jej bohaterów: Zośki, Rudego i Alka na Powązkach Wojskowych. Wymowne brzozowe krzyże, zapalony znicz, wysłuchana historia, odczytany wiersz dostarczyły wielu wzruszeń.

Kolejne etapy wycieczki to muzea. Dawne więzienie Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego. Na ekspozycję składają się, m.in.: korytarz więzienny oddziału VII oraz 5 cel, w tym kwarantanny i śmierci, które odtworzono według zachowanych rysunków, opisów i relacji więźniów. W wymownej ciszy wysłuchaliśmy grypsów pisanych przez więźniów, zobaczyliśmy oryginalne elementy wyposażenia, wiersze, pamiętniki, kalendarze czy też szachy wykonane z chleba…

Muzeum przy ulicy Szucha – Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedzibie Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar pseudonim Rudy. Stąd spacerkiem poszliśmy pod Arsenał – miejsca największej akcji GS Szarych Szeregów. To w tym miejscu przyjaciele odbili Jana Bytnara z więźniarki niemieckiej, jadącej z Szucha na Pawiak. Zaplanowana i dobrze przygotowana akcja o kryptonimie Meksyk II…

To opowieść o przebiegu jednej z najbardziej brawurowych akcji podziemia w okupowanej Warszawie, czyli odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka.

Ostatnim na mapie Warszawy miejscem, które zobaczyliśmy to Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie książki.

Ten punkt wycieczki uświadomił nam, że już niebawem będziemy dokonywać wyboru szkoły średniej, a siódmoklasiści za rok…

Najpierw jednak egzaminy.

Trzymajcie za nas kciuki.

Samorządy klas 8a i 8b

Uczniowie podczas wycieczki

Zdjęcia w galerii.