Dziewczynka, z lewej strony mikrofon

Mówca tak powinien skonstruować przemówienie,
by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy.

(Winston Churchill)

31 maja 2022 roku członkini Szkolnego Koła Teatralnego 33 bliżej sceny, Aleksandra Woźniak z klasy 6a wzięła udział w II Międzyszkolnym Konkursie Retorycznym pod honorowym patronatem Pani Edyty Wójcik ? Dyrektor Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli zorganizowanym przez PSP nr 6 w Radomiu.
Spośród wspaniałych dziesięciorga młodych oratorów to Ola przez regulaminowe
4 minuty nie wyczerpała, a wręcz skupiła uwagę słuchaczy, uświadamiając wszystkim, że kto czyta książki, żyje podwójnie.

Ola sugestywnie udowodniła, że rozumie życiową mądrość zawartą w myśli słynnego pisarza Umberta Eco.

Mówczyni umiejętnie odsłoniła tajemnicę długowieczności człowieka, logicznie dowodząc, że żadne eliksiry młodości, cuda medycyny nie zapewnią nam drugiego życia.

Taką możliwość daje nam bogaty świat literatury, gdyż jak dowodziła Ola: Kto czyta, ten nie żyje tylko tu i teraz. Ten mieszka jednego dnia na uroczym Zielonym Wzgórzu, a za kilka chwil przenosi się do Mrocznej Puszczy lub walczy o ukochane miejsce na ziemi. Każda książka wciąga w swoją przestrzeń, odkrywa czasem mroczne sekrety
i pozwala przeżyć niebezpieczne przygody, ale przede wszystkim daje nam nieograniczone możliwości poznawania świata i uczy jak być lepszą wersją siebie.

Barwne przykłady literackich bohaterów i umiejętność formułowania własnych przemyśleń doceniło szanowne jury w składzie: przewodnicząca Pani Małgorzata Boruta ? nauczycielka języka polskiego, doradca metodyczny RODoN, członkowie: Pani Mariola Pacholec ? nauczycielka języka polskiego, przew. Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, Pan Przemysław Czaja ? dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Zwyciężczyni I miejsca, odbierając nagrodę i dyplom, poczuła, że żyje podwójnie. Przepis ma prosty i dostępny dla każdego: kto czyta książki, żyje podwójnie.
Serdecznie gratulujemy!

Edyta Okomska

Dziewczynka trzymająca w rękach dyplom

Dzieci trzymające w ręku dyplom i nagrodę, z lewej strony dwie panie