Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość.

 (Malraux Andre)

Lat 60 już minęło

Naszej drogiej Jubilatce.

Chociaż już emerytalna

przysługuje jej nagroda!

Ona nigdzie nie odchodzi,

pozostaje wiecznie młoda.

              Uroczyste obchody 60-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu rozpoczęły się przemarszem Pocztu Sztandarowego Szkoły wraz z Dyrektorem szkoły, uczniami, nauczycielami do kościoła Matki Bożej Królowej Świata na Mszę Świętą, której przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Następnie w budynku szkoły odbyła się część oficjalna, w której uczestniczyli  zaproszeni  goście: Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, Ksiądz Proboszcz Piotr Woszczyk, Ksiądz Profesor Adam Maj, Zastępca Prezydenta Miasta Radomia pani Katarzyna Kalinowska, Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego pani Agnieszka Grabska, Dyrektor Radomskiej Delegatury MKO pan Wojciech Nalberski, Dyrektor MSCDN-u pan Bogusław Tundzios, Radny Rady Miejskiej pan Kazimierz Staszewski, Dyrektorzy Radomskich Szkół i Przedszkoli, Absolwenci, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie.

Wysłuchaliśmy wielu życzliwych słów i życzeń.

Na okoliczność jubileuszu został wykonany nowy hymn szkoły.

              Świadomy wybór dnia przed Narodowym Świętem Niepodległości wpłynął na dobór jubileuszowego motta, którym były słowa francuskiego pisarza Andre Malraux Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość oraz na przebieg samej uroczystości. Wszyscy obejrzeli, ale i tworzyli sztukę w 3 aktach. Pierwszy z nich przywoływał wspomnienia  z czasów zaborów, po I wojnę światową, dumne Odzyskanie Niepodległości w 1918 roku, następnie  II wojnę światową, aż do czasów Polski Ludowej. Na scenie rodzinne spotkanie przy herbatce upływało na patriotycznych rozmowach, a nawet przeniesieniu do salonów, w których tańczono polkę. Wspólny śpiew pieśni legionowych i wojennych  budził wzruszenie i poczucie jedności między występującymi i publicznością. Był to jak co roku hołd 33 dla Niepodległej. 

              Drugi akt przeniósł publiczność do roku 1961. Młodzi budowniczy 33 w rytm znanej PRL-owskiej piosenki, ale specjalnie ułożonych do niej słów, odegrali barwną dramę budowania szkoły. 
W ciepłym klimacie domu rodzinnego dzięki babci, która była nauczycielką w tejże szkole, poznaliśmy historię przemian zachodzących w kolejnych pokoleniach, jak
i w samym wizerunku szkoły.
Z nostalgią wspólnie wyśpiewano stare melodie do nowych słów, skomponowanych specjalnie na jubileusz: To były piękne dni, Kolorowe jarmarki, Jedzie pociąg z daleka. W niejednym oku zakręciła się łza.

              Trzeci akt to rok 2021, rok jubileuszu, a więc radosnego świętowania! Wspólne wykonanie słynnej piosenki z nowymi słowami 60 lat minęło przez nauczycieli PSP 33, Dyrektora szkoły, gości było punktem kulminacyjnym całej uroczystości. Puenta sztuki zgromadziła na scenie ponad stu występujących uczniów. Wykonali oni radosny taniec, do którego oczywiście wśród wiwatów dołączyła publiczność i w efekcie wszyscy stworzyli niepowtarzalną atmosferę. Był to czas radości i dumy z 33 w myśl słów, że Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość. I o tym będziemy  pamiętać.

              Słowa podziękowań kierujemy do Absolwentów, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów, którzy swoimi wspomnieniami, wypożyczonymi pracami, zdjęciami wzbogacili Salę tradycji, Salę sukcesów i organizację jubileuszu 60-lecia PSP nr 33.

Z wyrazami szacunku dyrektor szkoły Andrzej Tomczyk. 

Uroczystość uświetnili:

Zespół tancerzy klas: 0, 1 i 3,

Zespół wokalny uczniów i nauczycieli,

Zespół Moderato,

Zespół Rytm,

Koło Teatralne 33 bliżej sceny.

Serdecznie dziękujemy Piekarni Cukierni: Kazana i Gajda za dary serca.

Dziękujemy mediom za obecność i relację.

Film można zobaczyć pod adresem kliknij tu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości z okazji 60-lecia PSP 33.

Zdjęcia w galerii.

Patronat medialny:

Relacja Radia Plus - kliknij tu.

Relacja w "Gościu Niedzielnym" - kliknij tu

Relacja w Kurierze Mazowieckim  - 10 listopada 2021 r. 21.30 - cały dziennik kliknij tu.

 

Relacja "Co Za Dzień" - kliknij tu.

Relacja Telewizji Dami

 

Relacja "Echa Dnia" - kliknij tu.

Film można obejrzeć klikając tu.