Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.

W jego obchody angażuje się wiele organizacji ekologicznych oraz placówek oświatowych, gdyż są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania problemów klimatycznych na Ziemi. Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy zero odpadów, zero marnowania. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania zasad tzw. 5R:

- odmawiaj (refuse),

- ograniczaj (reduce),

- wykorzystaj ponownie (reuse),

- recyklinguj (recycle),

- kompostuj (rot).

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło Przywróć naszą Ziemię. Z powodu pandemii, wiele towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole.

Organizacja WWF stara się ratować najcenniejsze przyrodniczo miejsca w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Przyświeca jej założenie, że myśląc globalnie, należy działać lokalnie. WWF Polska koncentruje się na naszym krajowym bogactwie przyrodniczym, które należy do najbardziej unikatowych w skali Europy. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych.

Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi. Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK! Tylko trzeba chcieć!

Weź udział w projekcie i przedstaw, jak dbasz o planetę w codziennym życiu (szczegóły w wiadomości skierowanej do uczniów klas II i III).

Swoje ekodziałania w formie plakatu wyślij do Pani Doroty Fereniec na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najciekawsze prace opublikujemy na stronie internetowej, a powrocie do szkoły zorganizujemy wystawę!

Samorząd Uczniowski klas I-III z opiekunkami: p. Dorotą Fereniec, p. Małgorzatą Potent i p. Renatą Tamborek

Przewidziane słodkie nagrody!