Nauczyciel piszący na planszy nazwy wartości

W dniu 25 kwietnia, na zaproszenie wychowawczyni klasy 4d pani Katarzyny Pożyczki, lekcję wychowawczą poprowadziła pani Magdalena Malicka.

Tematem lekcji były Wartości.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wprowadzenia do tematu, a następnie sami formułowali definicję wartości zgodnie z własnymi preferencjami.

Do dyskusji włączyły się aktywnie wszystkie dzieci.

Wśród rzeczy dla nich ważnych i wartościowych wymieniali rzeczy materialne takie jak: konsole do gry, telefony, rowery, tablety, co nie zdziwiło nikogo ze względu na ich młody wiek.

Po tym, jak uczniowie wymienili przedmioty codziennego użytku, przyszła refleksja, że w życiu nie do końca są one najważniejsze.

Wśród uczniów pojawiło się wiele pomysłów, co tak naprawdę jest istotne i ważne
w życiu każdego człowieka.

Wymieniły min.: miłość, przyjaźń, pomoc innym, rodzina, zwierzęta, poczucie własnej wartości, zdrowie i pokój na świecie.

Spośród wszystkich wymienionych i zapisanych wartości, każdy z uczniów miał możliwość wyboru 5 wartości dla niego najważniejszych.

Z wybranych propozycji ułożyli słoneczko z promieniami, które oceniano pod względem ilościowym i jakościowym.

Po ich podsumowaniu okazało się, że dla dzieci z klasy 4 d najważniejszą wartością
w ich młodym życiu jest rodzina.

Na koniec zajęć okazało się, że wymieniane początkowo przedmioty materialne
w ogóle nie znalazły się w rankingu tych najważniejszych wartości.

Na drugim miejscu znalazła się miłość do zwierząt, a potem przyjaźń i zdrowie.

Pozostaje pogratulować rodzicom uczniów z klasy 4 d za ich więzi z dziećmi,
a wychowawczyni klasy za dobrą integrację w klasie i dobre relacje między uczniami.

Dzieciom zaś należy podziękować za miłą atmosferę oraz duże zaangażowanie
i dojrzałość w wypowiedziach.

Uczniowie wykonujący ćwiczenie zadane przez nauczycielkę