Warszawa,  dn. 25 listopada 2021 r.

Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa

KOG.5534.6.2021.BF

Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych

województwa mazowieckiego

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia po raz kolejny pragnę zainteresować Państwa i zaprosić do udziału w akcji Paczka na Kresy, skierowanej do Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski.

Akcja polega na zbiórce darów i funduszy przeznaczonych na świąteczne paczki oraz przekazaniu ich Polakom z Litwy i Ukrainy. Jest okazją, żeby naszym Rodakom zmuszonym przez historię do życia poza granicami swojego kraju, cierpiących z powodu tęsknoty za Ojczyzną i bardzo często z powodu niedostatku, pomóc w sposób materialny, a także pokazać, że o nich pamiętamy i jesteśmy z nimi solidarni.

Organizatorami akcji są: Fundacja Kresy w potrzebie: Polacy Polakom, Polska Fundacja Narodowa, Poczta Polska, Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP, harcerze ze Szczepu 147 Błękitni oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

Serdecznie zachęcam dyrektorów, nauczycieli, wychowawców i uczniów do włączenia się w tę szlachetną inicjatywę.

Pragnę zwrócić uwagę, że akcja powinna być prowadzona z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii. Proszę o poważne i odpowiedzialne stosowanie się do obowiązujących przepisów, szczególnie dotyczących zachowywania dystansu oraz stosowania środków ochronnych.

Informacje dotyczące spraw organizacyjnych zawiera załącznik zamieszczony poniżej.

Mazowiecki Kurator Oświaty
/-/
Aurelia Michałowska

AKCJA ?PACZKA NA KRESY 2021? INFORMACJE ORGANIZACYJNE

W akcji zbierane będą:

1. produkty spożywcze, takie jak:
  • kawa, herbata liściasta, ekspresowa, owocowa, kakao naturalne, rozpuszczalne, słodycze: czekolada, praliny, cukierki, ciastka, czekoladki, chałwa, pierniki, ciasta zapakowane hermetycznie, bombonierki, ptasie mleczko, galaretki, batony czekoladowe, owocowe, delicje, sezamki;
  • owoce kandyzowane: figi, rodzynki, morele, skórka pomarańczowa, orzeszki, pistacje;
  • przyprawy świąteczne: cynamon, kardamon, wanilia, goździki, posypki na ciast;
  • konserwy, olej, przyprawy, owoce w puszce (np. ananasy, brzoskwinie), oliwki, suszone pomidory;
  • makarony, kasze, cukier, mąka
  1. środki czyszczące typu: Ludwik, Domestos, proszki i żele do prania, płyny do płukania etc.
  2. środki higieniczne: pasty do zębów, mydła, żele i płyny do kąpieli,
  3. medykamenty, kremy, środki opatrunkowe

Miłym załącznikiem do paczek będą:

- kalendarze na rok 2022 o tematyce związanej z Polską (historyczne, krajobrazowe etc.);

- kartki świąteczne z życzeniami;

Nie będą przyjmowane: ubrania, artykuły papiernicze, zabawki, pluszaki, książki, podręczniki.

Istnieje możliwość wpłaty darowizny pieniężnej na konto Fundacji. Pozyskane środki będą wykorzystane na organizację Akcji:

Alior Bank SA, 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602
Fundacja Kresy w potrzebie:  Polacy Polakom KRS 0000412780
ul. Rzeźbiarska 87, 04-620 Warszawa

Przekazanie zebranych darów

Zebrane dary będzie można przekazać:

1. w Warszawie: w dniu 3 grudnia (piątek) - XXVI LO przy ulicy Alpejskiej 16 (Warszawa: Anin) w godzinach 8.00 - 16.00.

Koordynator odbioru darów w Warszawie: p. Marcin Świderski, tel. 880 818 701

1. w Radomiu: w terminie do 3 grudnia do godziny 11.00 - Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP; Koordynator: p. Józef Jabłoński, tel. 501 444 187
  2. w Jaciążku koło Makowa Mazowieckiego: w terminie do 3 grudnia do godziny 11.00; Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP,

Koordynator: p. Leszek Nażgiewicz: tel. stacjonarny: (29) 717 86 02

Osoby, które będą przywoziły dary, są proszone o pomoc przy wypakowywaniu transportu.

Pakowanie paczek odbędzie się w dniach 4-5 grudnia w XXVI LO przy ul. Alpejskiej 16 od godz. 9.00.

W celu zachowania zasad bezpieczeństwa wolontariusze uczestniczący w pakowaniu paczek zostaną podzieleni na grupy, które będą zapraszane na konkretne godziny, tak aby uniknąć spotkań większych grup. W powyższej sprawie również prosimy o kontakt z p. Marcinem Swiderskim, tel. 880 818 701

Osoby zainteresowane udziałem w akcji mogą się kontaktować z p. Wiesław Leszko -
tel. 733 414 444,