60. Międzynarodowe święto teatru obchodzone było w sobotę, 27 marca w ponad stu państwach na świecie.

Z okazji tego święta co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Tym razem autorką międzynarodowego przesłania jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren.

Autorka orędzia zwróciła szczególną uwagę, że: wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu. Przypomniała, że: od zawsze ludzie opowiadają sobie historie.

Pracując zdalnie doświadczamy braku bezpośredniego kontaktu ze sztuką teatralną… Jednak w myśl słów Hellen Mirren członkowie Szkolnego Koła Teatralnego 33 bliżej sceny, chcąc poruszyć wyobraźnię, przygotowali słuchowisko pt. Bądź sobą, a do jego wysłuchania już w sobotę zachęcał afisz teatralny. Warto pamiętać, że słuchowisko jest nazywane teatrem wyobraźni, ponieważ odbiorca słysząc głosy ludzi i inne dźwięki, współtworzy rzeczywistość, wyobrażając sobie miejsce zdarzeń, wygląd postaci, ich zachowania i emocje. Taki cel przyświecał projektowi.

Ze względu na sytuację pandemii lekcje w klasie 0 i klasach 1– 8 przebiegły nam w klimacie zachwytu nad tą piękną i wzruszającą dziedziną sztuki oczywiście w formie online. Młodsi mogli wykonać ilustracje do słuchowiska Bądź sobą lub tworzyć dalsze losy pana Słonia i jego żony. Najważniejsze było też odczytanie przesłania, aby w żadnej sytuacji nie zazdrościć innym, doceniać to, co się ma i przede wszystkim akceptować siebie, bo: Lepiej zawsze być sobą, Nie udawać nikogo.

Uczniowie mogli również sprawdzić swoją ogólną wiedzę o teatrze i pracy ludzi teatru w opracowanych przez członków koła teatralnego interaktywnych konkursach:

https://wordwall.net/pl/resource/12757913/dzie%c5%84-teatru-w-33

https://create.kahoot.it/share/dzien-teatru-w-33-online/83490d08-7c74-4938-95f8-4c523d52e32d

Dziękujemy za wspólną zabawę

członkowie Szkolnego Koła Teatralnego 33 bliżej sceny oraz opiekunka Edyta Okomska.