Ręce czyjeś, trzymają kartkę papieru, na niej narysowana dziewczynka

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami  - tymi słowami zaczyna się wiele bajek.

W świetlicy szkolnej często czytamy bajki.

W ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Z kulturą mi do twarzy przeprowadziliśmy cykl zajęć pod wspólnym tytułem Siła bajek.

Podczas jednych z nich, dzieci wysłuchały nietypowych bajek, których bohaterami były emocje.

Po wysłuchaniu bajek rozmawialiśmy na temat emocji, zastanawialiśmy się: czym są, jak je nazywać, kiedy nam towarzyszą.

Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie:

Czy są naszymi sprzymierzeńcami czy wrogami?

Dzieci odgrywały scenki dramowe, w których przedstawiały jak zachowałyby się w sytuacjach, w których znaleźli się bohaterowie bajek.

Prezentowały swoje sposoby radzenia sobie z emocjami, zarówno tymi chcianymi, jak i nielubianymi.

Następnie świetnie się bawiły podczas układania puzzli przedstawiających twarze wyrażające różne uczucia.

Każde dziecko wykonało papierową postać obrazującą poszczególne emocje i opowiedziało historyjkę związaną ze swoim bohaterem.

Dzieci z całą mocą stwierdziły, że wszelkie uczucia towarzyszą nam na co dzień i odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu, wskazują nam choćby to, co jest dla nas dobre, a co już niekoniecznie.

Trafnie zauważyły, że jedne emocje bywają przelotne, inne z kolei towarzyszą nam przez zdecydowanie dłuższy czas.

Dlatego też, tak bardzo ważne jest, aby nauczyć się je rozpoznawać, nazywać i radzić sobie z nimi w różnych sytuacjach życiowych.

Uczniowie układają postacie