W ramach obchodów 45 rocznicy Czerwca 1976 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 33 nauczyciele historii przygotowali wystawę

dotyczącą radomskich protestów oraz zorganizowali warsztaty historyczne dla uczniów klas ósmych.

Udział w nich wzięli zaproszeni goście: pan Kazimierz Staszewski, uczestnik zajść radomskich oraz pan dr Krzysztof Busse, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania konkursu na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą Czerwca 1976.

Pierwsze miejsce zajął Patryk Kozłowski z klasy 8C,

drugie Adam Matysiak z klasy 8A

a trzecie Wiktor Maj z klasy 8D.

Następnie pan dr Busse przedstawił słuchaczom rys historyczny Czerwca 1976. Przypomniał m.in. o słynnym sloganie "Gdyby nie Ursus i Radom, to jedlibyście chleb z marmoladą”. Po części wprowadzającej spotkania pan Kazimierz Staszewski opowiedział naszym uczniom jak z jego perspektywy wyglądały radomskie protesty. Słuchacze dowiedzieli się o atmosferze panującej w tym dniu, o przebiegu protestów, słynnych "ścieżkach zdrowia” oraz o konsekwencjach, jakie uczestnicy tych wydarzeń, w tym nasz gość, musieli ponieść. Słuchacze mogli zapoznać się z różnymi materiałami dotyczącymi tych wydarzeń. Zobaczyli, m.in. jak wyglądały akta osób represjonowanych po wydarzeniach czerwcowych.

Na koniec spotkania pan dyrektor Andrzej Tomczyk podziękował naszym gościom i zachęcił uczniów do poznawania swojej historii.
Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców oraz naszych gości do zapoznania się z treścią wystawy, która eksponowana jest w gablotach na parterze budynku szkoły.
Patronat honorowy nad obchodami 45 rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 r. objął Prezydent Miasta Pan Radosław Witkowski

Zdjęcia w galerii.